XXI wiek to okres, w którym nieustannie poszukujemy tańszych, bardziej ekologicznych, a zarazem efektywnych paliw. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się butle gazowe z propanem lub mieszanką propan-butan. Wbrew pozorom, można je wykorzystać nie tylko na kampingu – podpinając do nich palnik do gotowania. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać ich potencjał.
Butle gazowe, zasadniczo, można podzielić na cztery grupy – w zależności od stanu skupienia materii, która znajduje się wewnątrz pojemnika. Mogą się w nich znajdować gazy:
- w stanie gazowym, o normalnej temperaturze i podwyższony ciśnieniu,
- w stanie ciekłym, o normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu,
- rozpuszczone w obojętnym rozpuszczalniku,
- w stanie ciekłym, w obniżonej temperaturze i o podwyższonym ciśnieniu.
Propan, a także propan-butan, które wykorzystywane są coraz powszechniej, są przechowywane w drugi z wymienionych sposobów. Oznacza to, że w butli gazy te znajdują się w postaci skroplonej pod wysokim ciśnieniem. To zaś i ułatwia ich dystrybucję, i zwiększa bezpieczeństwo stosowania. Dlatego gaz płynny można przewozić na duże odległości – również bez stosowania szczególnych środków ostrożności. W efekcie można go stosować zarówno w przemyśle, jak i w domach jednorodzinnych. A do czego i w jaki sposób jest wykorzystywany?
Gaz w butlach – doskonałe źródło ogrzewania
Gaz propan butan, a zwłaszcza czysty propan są wykorzystywane coraz chętniej do ogrzewania budynków. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.
- Ogrzewanie z butli gazowej jest relatywnie tanie – zwłaszcza, jeśli porównać koszty jego eksploatacji np. z wydatkami na ogrzewanie elektryczne (chyba że budynek został wyposażony choćby w instalację fotowoltaiczną).
- Butle gazowe zapewniają dużą mobilność – można po nie sięgnąć więc również do ogrzewania budynków gospodarczych czy tych położonych z dala od przyłączy do mediów – na przykład dopiero budowanych.
- Nowoczesna instalacja sprawia, że podpięcie butli gazowej jest proste, a korzystanie z gazu – bezpieczne i komfortowe. Dlatego butle można wykorzystać również jako stałe, dające sporą niezależność źródło ciepło w budynku.
Butle gazowe w gastronomii
O tym, że gaz jest doskonałym paliwem dla palników kuchennych nie trzeba przekonywać nikogo. Dlatego też butle z gazem są zamawiane chętnie również przez lokale gastronomiczne. Pamiętaj: do standardowego gotowania wystarczy w zupełności gaz propan butan. Jeśli zaś potrzebny Ci jest gaz o wyższej wydajności energetycznej – lepiej sprawdzi się czysty propan. Dlatego wykorzystuje się go m.in. w profesjonalnych kuchniach – np. na palnikach, na których stawiane są azjatyckie woki.
Gaz płyny w przemyśle
Z gazu płynnego powszechnie korzysta się w branży przemysłowej. Tu najlepiej sprawdzi się czysty propan, który nadaje się do stosowania w zakresie temperatur między -40oC a +40oC i pozwala wytworzyć wysoki płomień o wysokiej temperaturze. W efekcie palniki zasilane z butli gazowych z propanem są chętnie stosowane m.in. przy:
- pracach spawalniczych i związanych z cięciem metali – umożliwiają uzyskanie precyzyjnego płomienia, który ułatwia obróbkę materiałów,
- w budownictwie drogowym,
- wykonywaniu różnego rodzaju prac dekarskich – ułatwiają one m.in. rozgrzanie smoły,
- zgrzewaniu folii,
- rozmaitych pracach instalacyjnych.
Jednym słowem: butle z propanem o odpowiedniej pojemności są wyposażeniem, które może okazać się przydatne w niemal każdej branży przemysłowej.
Warto wspomnieć również, że urządzenia, które są zasilane czystym propanem, są wykorzystywane także przy osuszaniu budynków – np. tych, w których doszło do zalania piwnicy czy zawilgotnienia ścian z innego powodu.
Dlaczego wykorzystanie gazu płynnego się opłaca?
Mieszanka propan butan lub czysty propan to gazy, których wykorzystanie niesie za sobą wiele korzyści – zarówno z ekonomicznego, funkcjonalnego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Ich najważniejsze zalety to:
- wygoda stosowania – profesjonalne rozlewnie gazu płynnego, takie jak Eko-Gaz, oferują butle gazowe o rozmaitej pojemności, które można dostosować do swoich potrzeb użytkowych i napełnić w dowolnie wybranym momencie,
- doskonałe parametry spalania – odpowiednia kaloryczność omawianych gazów płynnych sprawia, że korzystanie z nich jest efektywne i pozwala szybko wykonać zadania – zarówno te przemysłowe, jak i realizowane w gospodarstwie domowym,
- przyjazność środowisku naturalnemu – korzystanie z propanu-butanu oraz propanu nie generuje emisji szkodliwych substancji do otoczenia, przez co np. ogrzewanie domu gazem z butli staje się ekologicznym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku w nawet najbardziej chłodne miesiące,
- łatwy dostęp – zamówienie butli z gazem nie jest dziś najmniejszym problemem, odpowiednią firmę można znaleźć w każdym rejonie kraju,
- przystępne koszty – gaz jest jednym z tańszych paliw dostępnych na rynku.
Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie niesie za sobą stosowanie propanu oraz propanu butanu, a także szeroką funkcjonalność tych paliw, można bez wahania powiedzieć, że butle z gazem płynnym to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Warto więc po nie sięgnąć.