Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej - co warto wiedzieć?

Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej - co warto wiedzieć?

Szukasz niedrogiego, ekologicznego i wygodnego sposobu na ogrzewanie domu? Wbrew pozorom, do wyboru masz nie tylko prąd oraz węgiel czy eko-groszek. Alternatywą dla tych źródeł zasilania jest gaz płynny. Możesz z niego skorzystać nawet wówczas, gdy nie masz dostępu do stałej instalacji. Pozwolą na to przydomowe butle gazowe. Zobacz, jak pracuje instalacja oparta o nie i poznaj zalety korzystania z tego rozwiązania.

Płynny gaz – propan butan, a także czysty propan – to substancje, które wyróżniają się wysoką kalorycznością. Właśnie dlatego stosuje się je bardzo powszechnie – zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach przemysłowych. I choć najczęściej są stosowane do ogrzewania budynków (także tych gospodarczych), po LPG oraz czysty propan sięga się również np. przy wykonywaniu prac budowlanych, w branży gastronomicznej (do zasilania palników gazowych), a także do osuszania budynków i w wielu innych kontekstach. Niemniej jednak to właśnie zastosowania „domowe” są powszechniejsze. W Polsce ok. 40% gospodarstw domowych korzysta z kuchenek, które są zasilane gazem z butli, a coraz więcej decyduje się również na wykorzystanie LPG, a nawet czystego propanu w instalacjach grzewczych.

Kiedy ogrzewanie domu gazem z butli się opłaca?

Ogrzewanie gazowe jest ciekawą alternatywą dla tego na prąd czy z wykorzystaniem węgla lub innych paliw stałych – bez względu na źródło pozyskiwania gazu. Dzieje się tak, ponieważ:

 • gaz propan butan generuje niższe koszty niż energia elektryczna – wydatki na ogrzanie budynku tym sposobem są więc niższe, zwłaszcza gdy porównać je w stosunku rocznym,
 • LPG jest paliwem, które można określić jako bardziej ekologiczne niż paliwa stałe – w przeciwieństwie do nich, jego spalanie nie generuje szkodliwych substancji i nie przyczynia się na przykład do zwiększenia nagromadzenia pyłu w powietrzu,
 • stworzenie instalacji gazowej jest zadaniem prostszym niż mogłoby się wydawać – wiele zmieniła możliwość zamawiania butli gazowych z dostawą prosto do domu, dzięki którym z paliwa mogą korzystać nawet gospodarstwa, które nie mogą się przyłączyć do sieci gazowej,
 • gaz jest efektywny, a obsługa instalacji grzewczej, która go wykorzystuje jest komfortowa, bezpieczna i nie wymaga dużych nakładów pracy.

Można zatem powiedzieć, że gaz jako taki opłaca się w przypadku większości domów. Kiedy jednak to właśnie butle z gazem są najlepszym rozwiązaniem? Wówczas, gdy:

 • nie masz dostępu do sieci gazowej – np. gdy mieszkasz zbyt daleko, aby wykonać przyłącze w rozsądnej cenie lub kiedy czekasz na wykonanie stałej instalacji,
 • korzystasz z gazowego ogrzewania jako dodatku – np. do ogrzewania elektrycznego czy na paliwa stałe,
 • chcesz ogrzać domek na działce, czy też położony z dala od „cywilizacji”,
 • zależy Ci na lepszej kontroli nad wydatkami na gaz – koszt butli gazowej do ogrzewania domu zawsze jest Ci znany, a po dłuższym okresie eksploatacji tego paliwa z łatwością określisz, ile LPG czy propanu potrzebujesz,
 • nie chcesz na wiele lat wiązać się z jednym dostawcą gazu – dając sobie szansę na to, aby zawsze wybrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Instalacja na gaz płynny w butlach – jak to działa?

Po pierwsze i najważniejsze – wykonanie instalacji na gaz w butlach nie wymaga dopełnienia wielu formalności. Nie jest m.in. potrzebny specjalny projekt, nadzór UDT, ani pozwolenia. Firma, która specjalizuje się w sprzedaży butli gazowych, np. Eko-Gaz, może doradzić, jak wiele butli i jakiej pojemności będziesz potrzebować, aby komfortowo i efektywnie ogrzewać swój dom. Najpopularniejsze rozmiary butli to 11 kg oraz 33 kg.

Butle przydomowe – zalety:

 • nie wymagają wiele miejsca na przechowywanie,
 • mogą być zamontowane właściwie przy każdym budynku – nawet, gdy ilość miejsca jest mocno ograniczona,
 • są łatwe w obsłudze – firma, która jest dostawcą gazów płynnych będzie dostarczała paliwa regularnie lub na życzenie,
 • współpracują z piecami na gaz starszego i nowszego typu – możesz je więc bez trudu dopasować do swojej instalacji,
 • wiążą się z jednorazową inwestycję w zakup samej butli, której koszt szybko się zwraca dzięki niższym wydatkom na ogrzewanie.

Ogrzewanie gazowe propan butan czy propan?

Wybierając gaz do zasilania domowej instalacji grzewczej, stajesz przed alternatywą: LPG, a więc mieszanka propanu i butanu, a może czysty propan? Oba gazy płynne mają podobne własności, niemniej:

 • gaz propan butan lepiej nadaje się do instalacji, w których korzystać będziesz z tego paliwa zarówno do ogrzewania budynku, jak i do kuchennych palników i piecyka w łazience,
 • czysty propan wyróżnia się nieco większą kalorycznością, a dodatkowo jest bardziej odporne na niskie temperatury – jego koszt zakupu może być nieco wyższy.

Aby dobrać właściwy typ gazu oraz rodzaj butli do swojego domu, najlepiej skontaktuj się z ekspertami z branży dystrybucji gazu płynnego. Specjaliści przeanalizują Twoje potrzeby, sprawdzą warunki techniczne wykonania instalacji i doradzą rozwiązanie, które sprosta Twoim oczekiwaniom.

Ogrzewanie z butli gazowej to ciekawa alternatywa dla innych form utrzymywania optymalnej temperatury w budynku. Jeżeli zależy Ci na tym, aby na ogrzewanie wydawać niewiele, a jednocześnie cieszyć się komfortem jego obsługi – przyjrzyj się bliżej możliwościom, jakie dają właśnie gazy płynne. To paliwo, które w przyszłości może pełnić jeszcze większą rolę niż obecnie.