Instalacja przydomowego zbiornika ogrzewania gazowego

Instalacja przydomowego zbiornika ogrzewania gazowego

Wybór metody ogrzewania domu wymaga przeanalizowania dostępnych opcji, aby zapewnić sobie ciepło i komfort mieszkania. Poszczególne systemy różnią się między sobą kosztami eksploatacji, wygodą użytkową, a także kwestiami ekologicznego spalania paliw. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie na gaz ze zbiornika, który można zainstalować przed swoim domem. Jakie trzeba spełnić warunki, aby cieszyć się ekologiczną instalacją grzewczą?

Kiedy sprawdzi się gaz do ogrzewania domu?

W polskich domach wciąż największą popularnością cieszą się kotły węglowe. Wiele osób odchodzi już od tego rozwiązania, gdyż obsługa pieca wymaga sporo pracy, a węgiel nie należy do ekologicznych rozwiązań grzewczych. Ogrzewanie gazem płynnym to metoda praktycznie bezobsługowa, w której nie trzeba nawet posiadać dużej kotłowni, gdyż zbiornik można zainstalować na zewnątrz budynku. Ten wariant sprawdzi się w przypadku domów, do których nie ma możliwości podłączenia sieci gazociągowej lub wiązałoby się to z wysokimi kosztami.

Instalacja a kwestie prawne ogrzewania gazowego

Do zainstalowania przydomowego zbiornika z gazem wymaga dopełnienia kilku nieskomplikowanych formalności. Przy inwestycji w zbiornik nieprzekraczający 7m3, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Taka pojemność w zupełności wystarczy do zapewnienia domu jednorodzinnemu ciepła, dlatego nie trzeba się męczyć z czasochłonnymi formalnościami. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie, dostarczając do starostwa komplet dokumentów:

  • sporządzoną przez geodetę mapę do celów projektowych,
  • zaświadczenie o dopuszczeniu do użytku instalacji na gaz płynny,
  • oświadczenie o prawie własności do nieruchomości,
  • projekt działki,
  • oświadczenie o warunkach zabudowy, w przypadku działek położonych na szczególnych terenach.

Komplet dokumentów posiada każdy właściciel domu, gdyż są one wydawane już na etapie budowy. Niezgłoszenie instalacji zbiornika ziemnego może być uznane jako samowolka budowlana, dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej przed dokonaniem instalacji, załatwić związane z tym kwestie prawne.

Ogrzewanie na gaz ze zbiornika – warunki terenu

Instalacji zbiornika musi być przeprowadzona z zachowaniem wymagań technicznych. Konieczne jest więc wygospodarowanie miejsca na działce, które będzie spełniało określone warunki montażowe. Zbiornik z ogrzewaniem ziemnym powinien znajdować się na odległości:

  • 3m od domu w przypadku instalacji naziemnej, 2 m, jeżeli chodzi o zbiornik podziemny,
  • 1,5 od końcowej granicy posesji lub 1 m przy zbiorniku podziemnym,
  • 5 m od studzienek kanalizacyjnych,
  • 3 m od linii wysokiego napięcia.

Ogrzewanie gazem płynnym i cały proces instalacji zbiornika jest mniej skomplikowany i tańszy podłączenia linii gazociągowej. Nie wymaga spełnienia wielu formalności, a przebieg budowy nie jest związany z dużą inwestycją i koniecznością przeprowadzenia czasochłonnych prac.