Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Ogrzewanie nieruchomości gazem to popularny wybór wśród właścicieli domów jednorodzinnych i przedsiębiorców. Taki rodzaj ogrzewania ma wiele zalet. Ogrzewanie gazem jest wygodne, ekologiczne, a także wysoce ekonomiczne. Do ogrzewania nieruchomości wykorzystuje się odpowiednio gaz propan-butan lub propan. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ogrzewanie gazem propan i propan-butan to nie to samo. Czym różnią się omawiane paliwa? Czy oba tak samo dobrze sprawdzają się w instalacji grzewczej?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych różnic występujących pomiędzy propanem a propan-butanem. Już na ich podstawie będziemy w stanie oszacować wartościowość obu gazów jako paliwa opałowego, a tym samym podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru opału dla swojej nieruchomości.

Gaz propan

Podstawową różnicą pomiędzy gazem propan a gazem propan-butan jest temperatura wrzenia. Ma ona istotne znaczenie dla paliwa opałowego. Propan zmienia postać z ciekłej w gazową w temperaturze otoczenia około -400C. W praktyce oznacza to, że gaz może być magazynowany i przechowywany w zbiornikach zewnętrznych bez obaw o to, że straci swoje właściwości. Propan można przechowywać zarówno w zbiornikach podziemnych na gaz, jak i zbiornikach dedykowanych do instalacji nad ziemią. Niskie temperatury panujące w miejscu magazynowania nie wpływają na transport gazu w postaci płynnej ze zbiornika do kotła, co przekłada się na dużą swobodę prowadzenia przewodów przesyłowych i dyskrecję całej instalacji.

Wróćmy do temperatury wrzenia propanu. To koronny argument przemawiający za zastosowaniem gazu jako paliwa opałowego. Czysty propan, który jest minimalnie droższy od mieszanki propan-butan, pozwala na uzyskanie znacznie wyższej temperatury. I to właśnie przemawia za jego wyborem. Propan jest wykorzystywany do zasilania nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. W kotłach tego typu znacząco wzrasta wydajność gazu, a co za tym idzie spadają koszty ogrzewania nieruchomości. Propan, podobnie jak gaz propan-butan, ma wszechstronne zastosowanie. Można go wykorzystywać w celach grzewczych, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz zasilania kuchenki gazowej.

Gaz propan-butan

Gaz propan-butan jest powszechnie określany mianem gazu LPG. Najczęściej jest oferowany w butlach o pojemności 5 lub 11 kg. Rozlewnie i dystrybutorzy gazu oferują również możliwość napełniania mieszanką przydomowych zbiorników na gaz płynny. Przewagą konkurencyjną, jaką propan-butan ma nad czystym propanem jest cena. Inwestorzy chętnie wybierają paliwo, które jest tańsze. W praktyce propan-butan nie jest tak wydajny jak czysty propan, w związku z powyższym zbiornik trzeba uzupełniać częściej i korzyść finansowa z jego wyboru znika.

Propan-butan jest popularnie stosowany do napędzania samochodów wyposażonych w instalację LPG. Samochody z instalacją LPG są ekonomiczne i ekologiczne w użytkowaniu. Służy on również do zasilania kuchenek gazowych i przenośnych ogrzewaczy. Ze względu na niską wydajność energetyczną nie jest paliwem rekomendowanym do ogrzewania całych nieruchomości.