Przydomowe zbiorniki na gaz – naziemne czy podziemne?

Przydomowe zbiorniki na gaz – naziemne czy podziemne?

Ogrzewanie gazowe jest coraz bardziej doceniane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, gdyż koszty paliw i wygoda użytkowa przemawiają za montażem takiej instalacji. W miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazociągowej, można zdecydować się na przydomowy zbiornik na gaz. Do wyboru jest instalacja naziemna i podziemna, który wariant wybrać?

Naziemny zbiornik na gaz

Instalacja zbiornika naziemnego jest szybka i nie wymaga zakrojonych prac budowlanych. Standardowa butla, która wystarczy do ogrzania domu jednorodzinnego, ma pojemność 2700 l. Trzeba się więc liczyć z tym, że zbiornik może zajmować sporo miejsca, a z tym może być problem w przypadku działek o ograniczonym metrażu. Należy również pamiętać, że przydomowy zbiornik na gaz musi zachować określoną odległość od płotu i domu, co może stanowić problem z zagospodarowaniem posesji. Ograniczenia mogą wynikać także z warunków terenu, gdyż instalacja musi zostać zamontowana na stabilnym, niepodmokłym podłożu, być uziemiona i osadzona na płycie fundamentowej. Jakie zalety ma naziemny zbiornik na gaz?

Zalety zbiornika naziemnego

  • Łatwa instalacja,
  • szybki montaż,
  • brak konieczności tworzenia wykopów,
  • wygodny dostęp,
  • uniwersalność zastosowania,
  • możliwość montażu na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych.

Zbiornik na gaz płynny nie musi mieć zapewnionego ciągłego dostępu, dlatego można go ukryć roślinnością, aby nie wpływał niekorzystnie na aranżację ogrodu. Dodatkowo koszt jego instalacji jest niższy, gdyż nie trzeba zatrudniać fachowców do wykopania dołu i korzystać z ciężkiego sprzętu.

Zbiornik podziemny na gaz

Alternatywą dla naziemnej instalacji jest zbiornik montowany w gruncie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku działek o ograniczonym metrażu, gdzie naziemna butla zajmowałaby za dużo miejsca. Zbiorniki ukryty pod ziemią nie wpływa na wystrój ogrodu, gdyż jest całkowicie niewidoczny. Instalacja musi zostać przysypana co najmniej półmetrową warstwą ziemi, dlatego można na niej sadzić roślinność, całkowicie kamuflując wbudowany zbiornik. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że podziemna instalacja może być zamontowana nieco bliżej domu niż jej naziemny odpowiednik, co ma duże znaczenie w przypadku niewielkich działek.

Zalety zbiornika podziemnego

  • ograniczenie miejsca montażu,
  • brak negatywnego wpływu na estetykę działki,
  • możliwość dowolnego zagospodarowania terenu nad zbiornikiem,
  • możliwość skrócenia dystansu zbiornika od domu i sąsiednich posesji.

Podziemny zbiornik na gaz to inwestycja, która przypadnie do gustu miłośnikom estetycznego wyglądu terenu przed domem. Zarówno podziemna jak i naziemna instalacja posiadają takie same parametry grzewcze i łatwość obsługi, dlatego wybór metody montażu zależy głównie od warunków działki i własnych preferencji. Oba rozwiązania nie potrzebują uzyskania zezwolenia budowlanego, jednak trzeba zgłosić taką inwestycję do urzędu, dostarczając komplet dokumentów projektowych.