Ogrzewanie gazem płynnym – wady i zalety

Ogrzewanie gazem płynnym – wady i zalety

Wybór metody ogrzewania ma duże znaczenie dla późniejszego komfortu mieszkania oraz wysokości rachunków. Spośród dostępnych rozwiązań największą popularnością cieszą się piece węglowe oraz centralne ogrzewanie na gaz. Węgiel uważany jest za paliwo mało wydajne, wymagające dużych nakładów pracy podczas ogrzewania, a przede wszystkim toksyczne dla środowiska. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę instalację gazową.

Gaz do ogrzewania domu – ziemny czy płynny?

Osoby decydujące się na instalację gazową w domu, mają do wyboru dwie metody. Przyłączenie do gazociągów lub montaż butli z gazem płynnym. W niektórych przypadkach nie ma możliwości podciągnięcia lini gazociągowej lub wiąże się to z koniecznością dużej inwestycji i skomplikowanych prac. Ogrzewanie gazem płynnym nie wymaga pozwoleń budowlanych, jeżeli zbiornik nie przekracza 7m3, a dodatkowo może zostać zainstalowany na ziemi lub pod ziemią. Z tego względu ogrzewanie na gaz płynny stanowi obecnie jedną z najbardziej uniwersalnych metod pozyskiwania ciepła dla nieruchomości.

Ogrzewanie na gaz ze zbiornika – zalety

Właściciele, którzy zdecydowali się na montaż przydomowej butli, chwalą sobie niskie koszty eksploatacji oraz wygodę użytkową. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większe grono zwolenników, także z powodu innych wynikających z tego korzyści. Do najważniejszych zalet ogrzewania gazem płynnym można zaliczyć:

    • Wygodę- taka metoda ogrzewania jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy na piecu ustawić parametry grzewcze i nie trzeba dbać o uzupełnianie paliwa. Dodatkowo gaz ze zbiornika może być wykorzystany nie tylko do utrzymania optymalnej temperatury w domu, ale także ogrzewania wody czy dostarczania gazu do kuchenki.
    • Wydajność – zbiornik z gazem wystarczy na kilka miesięcy, więc nie trzeba dbać o regularne dostarczanie i składowanie paliwa. Dodatkowo gaz płynny ma dużo lepsze walory grzewcze od paliw stałych, dlatego instalacja wykorzystuje go mniej, dostarczając takiej samej ilości ciepła.
    • Niskie koszty - ogrzewanie domu gazem płynnym jest niezwykle wydajne, a co za tym idzie przyjazne dla portfela, sam koszt zakupu gazu też nie jest wysoki
    • Ekologię – gaz płynny spala się praktycznie w całości, nie emitując do środowiska szkodliwych substancji spalania. Dodatkowo nie trzeba się męczyć sprzątaniem popiołu i nieprzyjemnym zapachem, który przy złej jakości węgla może być odczuwalny.

Ogrzewanie na gaz ze zbiornika jest nowoczesną i ekologiczną metodą dostarczania ciepła, z której coraz chętniej korzystają właściciele domów jednorodzinnych. Niskie koszty eksploatacji i wysoka wygoda użytkowa to jedne z najważniejszych zalet takiego rozwiązania.

Ogrzewania gazem płynnym ze zbiornika – wady

Trudno doszukiwać się minusów w wykorzystaniu gazu do ogrzewania domu. Jedyne wady, jakie wiążą się z ogrzewaniem na gaz ze zbiornika to formalności, które musi dopełnić inwestor przed montażem instalacji. Konieczne jest zgłoszenie instalacji do urzędu i dostarczenie dokumentacji projektowej. Montaż zbiornika musi również spełniać określone wymagania techniczne, takie jak odpowiednie strefy wymagane przepisami prawa tj., odległość od domu lub działki sąsiedniej. Większość nawet niewielkich posesji spełnia takie warunki, dlatego ogrzewanie ziemne jest coraz chętniej wypierane przez przydomowe butle z gazem. Dodatkowo zbiornik można zamontować zarówno nad ziemią, jak i w instalacji podziemnej, ograniczając tym samym miejsce potrzebne do przechowywania zbiornika.

Ogrzewanie na gaz płynny – Przebieg procesu inwestycyjnego

W sytuacji, w której zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazem płynnym warto skorzystać z pomocy profesjonalnego dostawcy usług w tym zakresie. Podczas spotkania z Doradcą Handlowym uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i będziemy mieli okazję wybrać poszczególne komponenty instalacji zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Kolejnym krokiem jest uzyskanie wyrysu z Wydziału Geodezji przy urzędzie Rejonowym. Na tej bazie powstaje mapa do celów projektowych. Podczas instalacji zbiornika na gaz płynny należy pamiętać o zachowaniu wymaganych prawem odległości. Dotyczy to zarówno zbiorników naziemnych, jak i podziemnych.

Większość firm oferujących zbiorniki na gaz płynny zapewnia kompleksową obsługę inwestycji. Oznacza to, że poza usługami doradczymi w zakresie doboru odpowiedniego zbiornika Klient może liczyć na jego fachową i profesjonalną instalację. Pierwszym krokiem na tym etapie jest przygotowanie terenu pod montaż zbiornika. Kiedy zbiornik jest już prawidłowo zainstalowany dostawcza dostarcza gaz LPG i można przystąpić do rozruchu instalacji.