Przydomowy zbiornik na gaz – nowy, używany czy wydzierżawiony?

Przydomowy zbiornik na gaz – nowy, używany czy wydzierżawiony?

Osoby, które zdecydowały się na gazowe ogrzewanie z instalacji zewnętrznej, muszą dokonać kilku wyborów. Przede wszystkim chodzi o umiejscowienie butli oraz podjęcie decyzji o inwestycji z wariant naziemny czy podziemny. Ważną kwestię jest także zakup, który może obejmować zbiornik nowy, używany lub przyjęty w dzierżawę od zewnętrznego dostawcy. Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

Nowy zbiornik na gaz płynny

Zakup nowego zbiornika na gaz to bez wątpienia najlepsza i najbezpieczniejsza inwestycja. Daje to gwarancję, że butla gazowa jest nowa, spełnia wymagane standardy jakości i posłuży przez wiele lat. Bez względu na to czy zdecydujesz się na podziemny zbiornik na gaz czy jego wersję naziemną, musisz się liczyć z koniecznością okresowych przeglądów po 10 latach użytkowania. W przypadku nowych butli można mieć pewność, że przez ten okres nie wystąpi żadna usterka oraz rozszczelnienie mogące stwarzać zagrożenie instalacji. Szczególnie jeżeli wybierzesz wariant podziemny powinieneś rozważyć kupno nowego zbiornika, gdyż dostęp do niego jest ograniczony i nie można go poddać zewnętrznym oględzinom bez odkopania ziemi.

Używane przydomowe zbiorniki na gaz

Zakup używanego zbiornika wiąże się z niższa ceną, ale również nie może zagwarantować długotrwałej sprawności. Nigdy nie ma pewności, w jakim stanie technicznym jest butla i jej części składowe. Taki zbiornik musi być poddany kontrolom przez specjalistów, którzy wystawią zaświadczenie o dopuszczeniu go do użytku, jednak nie daje to gwarancji niezawodności na długie lata. Używany zbiornik na gaz można rozważyć, jeżeli w przyszłości planowane jest podłączenie centralnego ogrzewania do sieci gazociągowej, a do tego czasu nie chcesz korzystać z instalacji na paliwa stałe. Należy pamiętać, aby używany zbiornik na gaz pochodził ze sprawdzonego źródła i był dystrybuowany przez firmę zajmującą się tego typu instalacjami. Zakup od prywatnej osoby jest ryzykowny nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także niezawodności zbiornika.

Dzierżawione zbiorniki na gaz

Niektórzy inwestorzy decydują się na okresową dzierżawę zbiornika. Ten wariant jest zdecydowanie najbardziej kosztowny, gdyż wymaga ponoszenia dodatkowych opłat za obsługę i korzystanie z butli. Zaletą jest to, że to na firmie świadczącej dzierżawę spadają obowiązki związane z dostawą gazu, dokonywaniem przeglądów i kontrolą stanu technicznego instalacji. Dodatkowo można liczyć na całodobowe wsparcie i natychmiastowe usunięcie awarii, nie ryzykując przerwy w dostawie gazu. Dzierżawiony zbiornik na gaz płynny ze względu na wysokie koszty eksploatacji będzie wygodnym rozwiązaniem czasowym, kiedy planujesz inwestycję centralne ogrzewanie ziemne. Nie warto jednak w tym przypadku decydować się na zbiornik podziemny na gaz, gdyż po zakończeniu okresu umowy, konieczne będzie jego wykopanie.

Każde z trzech rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jeżeli zależy Ci na gwarancji długoletniego użytkowania instalacji, zdecyduj się na zakup nowego zbiornika na gaz. W przypadku tymczasowych systemów grzewczych, warto rozważyć zakup używanej butli lub dzierżawę od zewnętrznego dostawcy z pełnym pakietem usług dodatkowych.