Jak wykorzystać gaz w butlach?

Jak wykorzystać gaz w butlach?

XXI wiek to okres, w którym nieustannie poszukujemy tańszych, bardziej ekologicznych, a zarazem efektywnych paliw. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się butle gazowe z propanem lub mieszanką propan-butan. Wbrew pozorom, można je wykorzystać nie tylko na kampingu – podpinając do nich palnik do gotowania. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać ich potencjał.

Butle gazowe, zasadniczo, można podzielić na cztery grupy – w zależności od stanu skupienia materii, która znajduje się wewnątrz pojemnika. Mogą się w nich znajdować gazy:

 • w stanie gazowym, o normalnej temperaturze i podwyższony ciśnieniu,
 • w stanie ciekłym, o normalnej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu,
 • rozpuszczone w obojętnym rozpuszczalniku,
 • w stanie ciekłym, w obniżonej temperaturze i o podwyższonym ciśnieniu.

Propan, a także propan-butan, które wykorzystywane są coraz powszechniej, są przechowywane w drugi z wymienionych sposobów. Oznacza to, że w butli gazy te znajdują się w postaci skroplonej pod wysokim ciśnieniem. To zaś i ułatwia ich dystrybucję, i zwiększa bezpieczeństwo stosowania. Dlatego gaz płynny można przewozić na duże odległości – również bez stosowania szczególnych środków ostrożności. W efekcie można go stosować zarówno w przemyśle, jak i w domach jednorodzinnych. A do czego i w jaki sposób jest wykorzystywany?

Gaz w butlach – doskonałe źródło ogrzewania

Gaz propan butan, a zwłaszcza czysty propan są wykorzystywane coraz chętniej do ogrzewania budynków. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

 • Ogrzewanie z butli gazowej jest relatywnie tanie – zwłaszcza, jeśli porównać koszty jego eksploatacji np. z wydatkami na ogrzewanie elektryczne (chyba że budynek został wyposażony choćby w instalację fotowoltaiczną).
 • Butle gazowe zapewniają dużą mobilność – można po nie sięgnąć więc również do ogrzewania budynków gospodarczych czy tych położonych z dala od przyłączy do mediów – na przykład dopiero budowanych.
 • Nowoczesna instalacja sprawia, że podpięcie butli gazowej jest proste, a korzystanie z gazu – bezpieczne i komfortowe. Dlatego butle można wykorzystać również jako stałe, dające sporą niezależność źródło ciepło w budynku.

Butle gazowe w gastronomii

O tym, że gaz jest doskonałym paliwem dla palników kuchennych nie trzeba przekonywać nikogo. Dlatego też butle z gazem są zamawiane chętnie również przez lokale gastronomiczne. Pamiętaj: do standardowego gotowania wystarczy w zupełności gaz propan butan. Jeśli zaś potrzebny Ci jest gaz o wyższej wydajności energetycznej – lepiej sprawdzi się czysty propan. Dlatego wykorzystuje się go m.in. w profesjonalnych kuchniach – np. na palnikach, na których stawiane są azjatyckie woki.

Gaz płyny w przemyśle

Z gazu płynnego powszechnie korzysta się w branży przemysłowej. Tu najlepiej sprawdzi się czysty propan, który nadaje się do stosowania w zakresie temperatur między -40oC a +40oC i pozwala wytworzyć wysoki płomień o wysokiej temperaturze. W efekcie palniki zasilane z butli gazowych z propanem są chętnie stosowane m.in. przy:

 • pracach spawalniczych i związanych z cięciem metali – umożliwiają uzyskanie precyzyjnego płomienia, który ułatwia obróbkę materiałów,
 • w budownictwie drogowym,
 • wykonywaniu różnego rodzaju prac dekarskich – ułatwiają one m.in. rozgrzanie smoły,
 • zgrzewaniu folii,
 • rozmaitych pracach instalacyjnych.

Jednym słowem: butle z propanem o odpowiedniej pojemności są wyposażeniem, które może okazać się przydatne w niemal każdej branży przemysłowej.

Warto wspomnieć również, że urządzenia, które są zasilane czystym propanem, są wykorzystywane także przy osuszaniu budynków – np. tych, w których doszło do zalania piwnicy czy zawilgotnienia ścian z innego powodu.

Dlaczego wykorzystanie gazu płynnego się opłaca?

Mieszanka propan butan lub czysty propan to gazy, których wykorzystanie niesie za sobą wiele korzyści – zarówno z ekonomicznego, funkcjonalnego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Ich najważniejsze zalety to:

 • wygoda stosowania – profesjonalne rozlewnie gazu płynnego, takie jak Eko-Gaz, oferują butle gazowe o rozmaitej pojemności, które można dostosować do swoich potrzeb użytkowych i napełnić w dowolnie wybranym momencie,
 • doskonałe parametry spalania – odpowiednia kaloryczność omawianych gazów płynnych sprawia, że korzystanie z nich jest efektywne i pozwala szybko wykonać zadania – zarówno te przemysłowe, jak i realizowane w gospodarstwie domowym,
 • przyjazność środowisku naturalnemu – korzystanie z propanu-butanu oraz propanu nie generuje emisji szkodliwych substancji do otoczenia, przez co np. ogrzewanie domu gazem z butli staje się ekologicznym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku w nawet najbardziej chłodne miesiące,
 • łatwy dostęp – zamówienie butli z gazem nie jest dziś najmniejszym problemem, odpowiednią firmę można znaleźć w każdym rejonie kraju,
 • przystępne koszty – gaz jest jednym z tańszych paliw dostępnych na rynku.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie niesie za sobą stosowanie propanu oraz propanu butanu, a także szeroką funkcjonalność tych paliw, można bez wahania powiedzieć, że butle z gazem płynnym to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Warto więc po nie sięgnąć.