Gaz dla domu – dlaczego warto zdecydować się na ten typ ogrzewania?

Gaz dla domu – dlaczego warto zdecydować się na ten typ ogrzewania?

Gazowe ogrzewanie domu jest jednym z najchętniej wybieranych – zwłaszcza w nowo powstających budynkach. Dlaczego to właśnie na ten typ instalacji stawiają eksperci? Jakie są korzyści z jego stosowania? I – co najważniejsze – na jaki rodzaj ogrzewania gazowego się zdecydować? Oto najważniejsze informacje.

Gaz to paliwo znane nam od dawna. Stosujemy je powszechnie – m.in. podczas podgrzewania posiłków za pomocą standardowych palników kuchennych, podgrzewania wody, a także coraz częściej w instalacjach samochodowych. Dlaczego? Kluczowym atutem gazu jest jego cena. To paliwo, które jest nie tylko łatwo dostępne, ale równocześnie niedrogie – zwłaszcza, gdy porównać jego koszty do tych związanych z zakupem paliw stałych czy prądu elektrycznego. Jako zaś, że ogrzewanie domu jednorodzinnego – nawet tego najlepiej zaizolowanego termicznie – pochłania dużą część wydatków na eksploatację budynku, nie sposób dziwić się, że poszukuje się sposobów na to, aby zaoszczędzić.

Niskie koszty ogrzewania domu gazem to nie jedyna zaleta tej instalacji

Koszt ogrzewania domu gazem, trzeba przyznać, może być bardzo niski. Ale to tylko jeden z atutów ogrzewania na gaz. Warto również pamiętać, że instalacja gazowa:

 • jest przyjazna środowisku naturalnemu – gaz do ogrzewania domu pozwala uniknąć emisji spalin do atmosfery, co czyni tę metodę bardzo ekologiczną; to ważne choćby dlatego, że Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie;
 • jest wygodna w obsłudze – zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na jeden z nowoczesnych, bezobsługowych kotłów gazowych,
 • jest dostępna niemal w każdym miejscu – również tam, gdzie niemożliwe jest wykonanie przyłącza do tradycyjnej sieci miejskiej.

Jak zatem widać, ten typ ogrzewania warto rozważyć, budując nowy dom lub wykonując modernizację aktualnie stosowanego systemu w starszym budynku.

Instalacja gazowa w domu – nie tylko z sieci miejskiej

Ogrzewanie domu gazem niejedno ma imię. Można je wykonać w wielu technologiach – w zależności od potrzeb konkretnego budynku, jak również panujących w nim warunków technicznych.

Wbrew pozorom, można z niego skorzystać nie tylko wówczas, gdy ma się łatwy dostęp do gazowej sieci miejskiej. Dziś sięga się po gazowe ogrzewanie domu:

 • ziemne – a więc to, które wykorzystuje przyłącze do miejskiej sieci; niesie ono za sobą najwięcej ograniczeń, a w wielu miejscach nie można z niego skorzystać, z uwagi na dużą odległość od miejsca ewentualnego podłączenia,
 • ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika przydomowego – jest on montowany na stałe przy posesji, a gaz, który się w nim znajduje, jest na bieżąco uzupełniany przez specjalistyczną firmę,
 • z butli gazowych (również z gazem płynnym) – to trzecie rozwiązanie sprawdza się również na małych posesjach, gdzie nie ma możliwości ustawienia większego zbiornika przydomowego i pozwala lepiej kontrolować wydatki na to paliwo; takie butle oferuje m.in. firma Eko-Gaz.

Na które rozwiązanie się zdecydować? Pamiętaj, że:

 • wykonanie instalacji gazowej – przyłącza do sieci miejskiej – jest dość kosztowne i wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń, zaś np. przy instalacji butlowej możesz pominąć większość formalności,
 • instalacja butlowa lub zbiornikowa pozwalają Ci w większości przypadków na samodzielny wybór dostawcy gazu – tak, aby cieszyć się zawsze najkorzystniejszymi warunkami współpracy,
 • zbiornikowe i butlowe instalacje idealnie sprawdzają się m.in. na działkach rekreacyjnych, terenach wiejskich oraz w innych miejscach, do których nie dociera gaz drogą tradycyjną.

Jak zatem wybrać najlepszy dla siebie typ takiego ogrzewania? Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się w tej kwestii z ekspertem z branży. To on rzetelnie oceni warunki techniczne oraz możliwości, jakimi dysponujesz i podpowie, czy najlepiej sprawdzi się gaz z butli, ze stałego zbiornika czy też z sieci (o ile istnieje możliwość przyłączenia się do niej).

Ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym – niedrogie, bezpieczne i komfortowe

Decydując się na ogrzewanie gazowe – bez względu na jego postać – szybko dostrzeżesz duże oszczędności finansowe. W porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na comiesięcznych wydatkach. Warto również pamiętać, że centralne ogrzewanie gazowe:

 • gwarantuje czyste spalanie – bez popiołu oraz sadzy, które trzeba byłoby wybierać z kotła,
 • pozwala na automatyzację procesu zarządzania ogrzewaniem – nowoczesne kotły samodzielnie pobierają potrzebną im ilość gazu i pracują niezawodnie,
 • jest niezwykle wydajne – z uwagi na bardzo dobre własności energetyczne gazu propan butan, który jest najczęściej wykorzystywany w domowych instalacjach.

Pamiętaj: z ogrzewania gazowego możesz zacząć korzystać w dowolnym momencie. Aby tak się stało, w Twoim domu musi zagościć oczywiście specjalna instalacja. Niemniej jednak, inwestycja w nią szybko się zwróci. Ty zaś będziesz się cieszyć wysokim poziomem komfortu termicznego we wnętrzach oraz niskimi miesięcznymi wydatkami na eksploatację systemu grzewczego. Przyjrzyj się zatem tej formie ogrzewania i podejmij decyzję o inwestycji w pełni świadomie.