Zbiornik na gaz plynny: 4 rzeczy, na ktore warto zwrocic uwage, decydujac sie na to rozwiazanie

Zbiornik na gaz plynny: 4 rzeczy, na ktore warto zwrocic uwage, decydujac sie na to rozwiazanie

Ogrzewanie gazem płynnym z roku na rok zyskuje na popularności. Jest łatwo dostępne, nowoczesne i ekologiczne, a co najważniejsze – niedrogie. I Ty planujesz postawić zbiornik na gaz na swojej posesji? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru.

Przydomowe zbiorniki na gaz płynny to rozwiązanie, które dla wielu gospodarstw domowych jest najlepszym rozwiązaniem. Doskonale sprawdzają się m.in. wówczas, gdy:

  • szukasz niedrogiego sposobu na ogrzanie budynku – koszty ogrzewania gazowego są znacznie niższe niż np. wydatki na ogrzewanie elektryczne,
  • nie masz dostępu do miejskiej sieci gazowej – to częste, zwłaszcza gdy Twój dom powstał na terenach podmiejskich / wiejskich,
  • chcesz zyskać niezależność od dużych dostawców gazu – tak, aby móc samodzielnie wybierać firmę, która dowiezie Ci gaz płynny na atrakcyjnych warunkach,
  • zależy Ci na ekologicznym ogrzewaniu – gaz płynny spalany w nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych kotłach, nie generuje spalin ani innych toksycznych substancji.

Już wiesz, że to typ instalacji, który wpisuje się w Twoje potrzeby? Oto zatem kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, zamawiając konkretny zbiornik na gaz płynny.

Zbiornik na gaz: z pozwoleniem czy bez?

Zacznijmy od kwestii formalnych. Są niezwykle istotne, ponieważ jeśli nie dopełnisz obowiązków wynikających z prawa budowlanego, może zostać na Ciebie nałożona kara za samowolę budowlaną. Jej wysokość może przekroczyć nawet 5 tys. zł! Co zatem musisz zrobić, aby na Twojej posesji pojawił się zbiornik na gaz płynny?

  • Jeśli jego pojemność nie przekracza 7 m3 – nie musisz się ubiegać o pozwolenie na jego budowę. Wystarczy zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego wydziału Twojego starostwa powiatowego. Należy do niego załączyć projekt działki z opisem technicznym instalacji, a także potwierdzenie posiadania praw do nieruchomości (np. aktu własności).
  • Jeśli decydujesz się na naziemny lub podziemny zbiornik na gaz o większej pojemności – musisz wystąpić o pozwolenie na jego budowę.

Warto również pamiętać, że jeśli decydujesz się na przejście na ogrzewanie gazowe w starszym budynku, musisz w starostwie sprawdzić również, czy konieczne będzie dołączenie do zgłoszenia decyzji o warunkach zabudowy. Szczegółowe informacje uzyskasz we właściwym wydziale urzędu.

Zbiornik gazowy: podziemny czy naziemny?

Jeszcze przed dopełnieniem formalności związanych z budową zbiornika będziesz potrzebować jego projektu. A skoro tak – musisz zadecydować, czy na Twojej posesji pojawi się zbiornik na gaz podziemny, czy też naziemny. Oba typy konstrukcji mają swoje wady i zalety.

  • Podziemny zbiornik wygląda bardziej estetycznie, bo jest montowany – zgodnie z nazwą – pod ziemią, niemniej jednak jego inspekcje i przeglądy wymagają każdorazowego odkopania.
  • Zbiornik naziemny jest widoczny na terenie posesji, ale jednocześnie łatwiej dostępny – co upraszcza wykonywanie przeglądów i inspekcji technicznych.
  • Inwestycja w zakup zbiornika naziemnego jest nieco niższa niż ta związana ze zbiornikiem podziemnym.
  • Podziemny zbiornik lepiej sprawdzi się na ściślej zabudowanej i mniejszej działce, naziemny zaś – na przestronnym terenie.

Dokonanie właściwego wyboru może ułatwić rozmowa z ekspertami, którzy dostarczą tę konstrukcję. Zajmują się tym dystrybutorzy gazu płynnego, np. Eko-Gaz.

Jaka pojemność zbiornika na gaz?

Typ konstrukcji zbiornika gazowego to nie wszystko. Istotny jest również dobór jego odpowiedniej pojemności. Najbardziej optymalnym będzie taki, który pozwoli Ci zamawiać dostawy gazu np. tylko raz w roku. Wówczas obsługa instalacji będzie najbardziej komfortowa, a koszty dowozu paliwa – najniższe (pod warunkiem, że będzie ono dowiezione jedną cysterną!). Oczywiście – takie określenie rozmiaru zbiornika jest bardzo ogólnikowe. Aby jednak wskazać konkretną pojemność, trzeba oszacować średnie roczne zużycie gazu w Twoim gospodarstwie domowym. Zrobi to ekspert z firmy, z którą zdecydujesz się podjąć współpracę w zakresie montażu zbiornika oraz dostawy gazu.

Przydomowe zbiorniki na gaz: kupić czy wynająć?

Kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, to forma nabycia zbiornika gazowego. Najbardziej oczywistą opcją wydawać się może jego zakup. To wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszty związane z eksploatacją instalacji – np. okresowymi przeglądami technicznymi czy serwisowaniem. Z drugiej strony jednak – jako właściciel zbiornika, możesz samodzielnie decydować, od jakiego odbiorcy będziesz kupował gaz, za każdym razem wybierając tego, który zaoferuje Ci najlepsze warunki.

A co z wynajmem? Rocznie będzie Cię kosztował mniej więcej kilkaset złotych. Będziesz mógł również zapomnieć o ponoszeniu dodatkowych wydatków na serwisowanie konstrukcji – ten obowiązek będzie spoczywał na właścicielu. Musisz się jednak spodziewać, że dzierżawa będzie wymagała podpisania dłuższej umowy na dostawę gazu z jednym dystrybutorem.

Jak widać, wybór właściwego przydomowego zbiornika na gaz może być wyzwaniem. Jeśli jednak znajdziesz dobrego eksperta z branży dystrybucji gazów płynnych – eksperci przeprowadzą Cię przez ten proces od A do Z. Dzięki temu zyskasz pewność, że na Twojej posesji znajdzie się najlepsza konstrukcja – taka, która zapewni Ci bezpieczny oraz wygodny dostęp do taniego i ekologicznego paliwa przez lata.