PRZYDOMOWY ZBIORNIK NA GAZ – KIEDY TO SIE OPLACA?

PRZYDOMOWY ZBIORNIK NA GAZ – KIEDY TO SIE OPLACA?

Jednym z najważniejszych wydatków, jakie ponoszą właściciele domów jednorodzinnych, jest ten związany z ogrzewaniem budynku. Właśnie dlatego, zastanawiając się nad tym, jaki system zamontować u siebie, warto przyjrzeć się bliżej własnościom gazu. To paliwo, które łączy konkurencyjną cenę, wysoką wydajność energetyczną oraz przyjazność środowisku naturalnemu. Nie masz możliwości podpięcia się do miejskiej sieci gazowej? Rozwiązaniem dla Ciebie może być zbiornik na gaz płynny. Zobacz, z czym wiąże się jego montaż.

Gaz to paliwo wyróżnia się doskonałymi własnościami energetycznymi. Jego spalanie jest również w 100% czyste (pozwala uniknąć emisji spalin do środowiska). Wydajność gazu jest niezwykle istotna, choćby w kontekście nowych Warunków Technicznych, które –z uwagi na Dyrektywę UE 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków – znacznie zaostrzają normy w kwestii maksymalnego zużycia przez budynek źródeł energii pierwotnej. Dlatego w nowych projektach budynków najczęściej pojawia się właśnie ogrzewanie gazowe. Problem w tym, że nie każde gospodarstwo domowe może się przyłączyć do miejskiej sieci. Nowe domy powstają często na obrzeżach miasta – gdzie przyłącze gazowe jeszcze po prostu nie dotarło. Nie oznacza to jednak, że nie możesz skorzystać z możliwości, jakie daje to paliwo. Wystarczy sięgnąć po gaz płynny – o równie dobrych parametrach jak ten dostarczany z instalacji miejskiej.

Zbiornik na gaz czy instalacja butlowa?

Gaz płynny możesz dostarczyć do swojej instalacji domowej na dwa sposoby. Pierwszym jest inwestycja w zbiornik na gaz płynny. Zbiornik taki jest na stałe montowany na terenie Twojej posesji, na zewnątrz budynku. Może się znaleźć nad lub pod ziemią (o różnicach między tymi dwoma typami za chwilę). Do niego podpinana jest cała instalacja – gaz jest kierowany do kotłowni – a paliwo jest uzupełniane w miarę potrzeb przez dostawcę gazów płynnych, np. takiego jak Eko-Gaz. Warto pamiętać, że budowa takiego zbiornika wymaga dopełnienia kilku formalności – w wersji minimum, zgłoszenia inwestycji do starostwa powiatowego, a gdy jego powierzchnia przekracza 7 m3 – również uzyskania pozwolenia na budowę. Do zgłoszenia należy również dołączyć plan zagospodarowania działki z opisem technicznym instalacji.

Zbiornik taki wiąże się z jednorazową inwestycją. Później ponosisz jedynie koszty uzupełniania gazu, jednak sam proces jest wygodny i bezpieczny, a wydatki są niewielkie.

Po drugie możesz zdecydować się na gaz w butlach. Instalacja oparta o butle (np. 11- czy 33-kilogramowe) nie wymaga uzyskania zezwolenia. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie najkorzystniejsze wówczas, gdy Twój budynek ma niewielkie zapotrzebowanie energetyczne. Jeśli zaś dom ma sporą powierzchnię, a Ty gazem chcesz również ogrzewać zimną wodę i dostarczyć go do palników kuchennych – butlowa instalacja może nie wystarczyć. Z drugiej strony – butle zmieszczą się na nawet najmniejszej posesji, a ich instalacja jest prosta.

Które rozwiązanie wybrać? decyzja należy do ciebie, choć warto ją skonsultować z ekspertem.

Zbiornik na gaz: podziemny czy naziemny?

Jeśli zdecydujesz się na montaż zbiornika na gaz, czeka Cię podjęcie jeszcze jednej decyzji. Dzieje się tak dlatego, że zbiorniki te są dostępne w dwóch postaciach: naziemnej oraz podziemnej.

Zbiornik na gaz podziemny:

  • jest bardziej estetyczny, ponieważ pozostaje niemal niewidoczny, nie zaburzając harmonii działki,
  • sprawdza się lepiej na mniejszych i bardziej zabudowanych terenach,
  • jest bardziej kosztowny niż zbiornik naziemny, a prace przy jego montażu mogą potrwać dłużej.

Zbiornik naziemny na gaz:

  • jest widoczny na terenie posesji – najlepiej sprawdza się więc na większych działkach, gdzie można go umieścić w bardziej ustronnym miejscu,
  • można kupić, ponosząc nieco mniejszy koszt niż zamawiając podziemny zbiornik na gaz,
  • zapewniają łatwiejszy dostęp – zwłaszcza podczas inspekcji technicznych.

Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” – zwłaszcza że oba rozwiązania doskonale sprawdzają się w nowoczesnych instalacjach gazowych.

Warto również pamiętać, że istotna będzie odpowiednia pojemność zbiornika. Należy ją dobrać, kierując się planowanym rocznym zużyciem gazu. Najlepiej wybrać taki, który będzie się uzupełniało np. raz w roku – w ten sposób instalacja stanie się niemal zupełnie bezobsługowa (zwłaszcza w połączeniu z dobrej jakości, automatycznym kotłem gazowym).

Przydomowe zbiorniki na gaz: kupić czy wynająć?

Ostatni dylemat, jaki jest związany ze zbiornikami na gaz, to ten związany z formą ich nabycia. Do dyspozycji masz dwie opcje:

  • zakup własnego zbiornika – to inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych, ale trzeba również pamiętać, że czekają Cię dodatkowe koszty, związane m.in. z wykonywaniem jego okresowych przeglądów i rewizji,
  • wynajem zbiornika od firmy, która zajmuje się dostawą gazu płynnego – wiąże się z wydatkami w granicach kilkuset złotych rocznie, a wszystkie koszty związane z serwisowaniem instalacji ponosi jego właściciel.

Dlatego wiele osób decyduje się właśnie na dzierżawę zamiast zakup – zwłaszcza jeśli dostawca oferuje korzystne stawki zakupu gazu.

Komu zatem opłaca się zakup zbiornika na gaz? To rozsądne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego, które poszukuje efektywnego źródła energii do ogrzewania w dobrej cenie, a przy tym chce zachować niezależność energetyczną. Warto zatem przyjrzeć się mu bliżej i podjąć rozsądną decyzję.