Potrzebny ci gaz do wózków widłowych? zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając jego dostawce

Potrzebny ci gaz do wózków widłowych? zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając jego dostawce

Wózki jezdniowe podnośnikowe, które popularnie nazywamy widłowymi, to pojazdy transportu wewnętrznego, które zapewniają sprawną pracę m.in. centrom logistycznym, magazynowym oraz innym placówkom o profilu przemysłowym. W wielu z nich korzysta się z wózków zasilanych gazem. Ich prawidłowa praca jest warunkowana m.in. jakością paliwa, które dostarcza się pojazdom. Zobacz, co zrobić, aby wybrać to najodpowiedniejsze.

Popularność wózków widłowych z napędem gazowym wynika z wielu zalet, jakimi charakteryzuje się ten typ pojazdów. Ich kluczowym atutem są niskie koszty eksploatacji. Gaz – zarówno CNG, jak i wykorzystywany częściej LPG – jest paliwem, które łączy doskonałą kaloryczność z bardzo konkurencyjną ceną. Zważywszy zaś na to, że wózki poruszają się po firmach niemal nieustannie, pokonując każdego dnia nawet setki kilometrów – oszczędności, jakie można uzyskać, przechodząc na gaz są nie do przecenienia. To jednak nie koniec jego atutów. Na uwagę zasługują również:

 • ekologiczny charakter gazu – jego spalanie nie emituje do środowiska naturalnego żadnych spalin, jest czyste i bezpieczne dla przyrody,
 • wygoda korzystania z instalacji gazowej – wymiany butli na nową można dokonać w niemal dowolnym miejscu, a sam proces zajmuje przeszkolonemu pracownikowi niewiele czasu,
 • łatwy dostęp do paliwa gazowego – na rynku swoje usługi oferuje wielu doświadczonych dostawców gazu płynnego w butlach, zapewniając regularną jego dostawę.

Rozważając zakup lub wynajem nowego czy używanego wózka widłowego, warto wziąć pod uwagę ten z napędem gazowym. Koszty jego eksploatacji pozostaną na niskim poziomie. Warto jednak pamiętać, że aby tak było, należy pamiętać o jednej, kluczowej kwestii. Jest nią jakość paliwa, którym zasilany jest napęd gazowy.

Z wózka widłowego korzysta się niezwykle intensywnie. W dużych centrach logistycznych maszyny te mogą pracować niemal bez przerwy przez całą dobę. A skoro tak, ich układ napędowy podlega intensywnej eksploatacji. Nie można więc wybrać przypadkowego paliwa, które zasili butlę w instalacji. Warto postawić na gaz do wózków widłowych sprawdzonej jakości. Czyli jaki?

GAZ DO WÓZKÓW WIDŁOWYCH – NA TE PARAMETRY WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Dobry gaz do instalacji w wózku widłowym wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi. Warto pamiętać między innymi, że:

 • jeśli zdecydujesz się na zasilanie wózka gazem LPG (który nie wymaga wykonywania kosztownej instalacji, w przeciwieństwie do gazu ziemnego) – proporcje propanu i butanu powinny się rozkładać w stosunku 60% propanu / 40% butanu, przy czym w okresie letnim można wybrać butle, w których oba gazy są zmieszane w proporcjach 50%/50%,
 • gaz do wózków widłowych powinien zawierać uszlachetniacz, który podniesie jego jakość i zapewni jeszcze efektywniejsze spalanie paliwa, a co za tym idzie – obniży ryzyko wystąpienia awarii silnika,
 • dobry gaz to taki, który jest zgodny z normami paliwa PN-EN 589 i powstaje w ściśle kontrolowanym procesie produkcyjnym.

Istotne jest również to, do jakich butli trafia gaz do wózków, a także jak przebiega proces uzupełniania samych butli. Sprawdzeni dystrybutorzy gazu, np. firmy takie jak Eko-Gaz, troszczą się o zachowanie maksymalnej czystości samego procesu, co w praktyce oznacza, że paliwo nie zostaje zanieczyszczone i oferuje pełnię swojej mocy. W wysokiej klasy butlach często zamieszczane są również dodatkowe filtry, które zapewniają gazowi jeszcze większą czystość.

Kluczowy jest też stan techniczny samych butli – powinny podlegać one nieustannemu nadzorowi i regularnym kontrolom i serwisowi. Wówczas użytkownik ma pewność, że gaz jest dostarczany w butli:

 • w pełni sprawnej i dobrze zabezpieczającej paliwo,
 • zapewniającej poprawną dystrybucję gazu – pod właściwym ciśnieniem,
 • nienarażonej na wystąpienie przecieku czy nieszczelności.

Na szczęście dzisiaj nie jest trudno znaleźć dostawcę, który spełnia nawet najbardziej wyśrubowane normy jakościowe produkcji.

LPG CZY CNG – JAKI GAZ DO WÓZKÓW WIDŁOWYCH?

Właściciele wózków widłowych na gaz mogą zastanawiać się nad tym, jakim paliwem je zasilać. Wyboru należy dokonać spośród:

 • CNG, czyli skompresowanego gazu naturalnego (ziemnego),
 • LPG – płynnego gazu propan-butan.

Różnice między nimi, zasadniczo, są dość niewielkie. Z jednej strony, CNG jest nieco tańszy niż LPG, a drugiej jednak – aby z niego skorzystać, trzeba wykonać niezwykle kosztowną inwestycję w samą instalacje (wydatek rzędu nawet kilku tys. zł.). A co z LPG? Mieszanka propanu i butanu podana pod odpowiednim ciśnieniem pozwala wygenerować odpowiednią ilość energii do zasilania nawet najpotężniejszych wózków. Nie wymaga również wykonywania drogiej instalacji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszt butli z LPG może się okazać nieco wyższy, choć różnice nie są znaczące.

Czy praca na wózku zasilanym LPG różni się od tej wykonywanej przy pomocy wózka z instalacją CNG? Zasadniczo – nie. Operator może liczyć na wysoką płynność oraz dobrą moc działania urządzenia, a wymiana samej butli, gdy zajdzie taka potrzeba, również nie nastręcza najmniejszych problemów.

Jeśli masz wątpliwości, który typ paliwa gazowego najlepiej sprawdzi się w Twoim pojeździe transportu wewnętrznego, zawsze możesz się skontaktować z ekspertem z branży paliwowej i porozmawiać. Specjalista zawsze podpowie Ci najlepsze rozwiązanie technologiczne.