Jakie ogrzewanie do domu sprawdzi się najlepiej

Jakie ogrzewanie do domu sprawdzi się najlepiej

W naszej strefie klimatycznej przetrwanie jesieni i zimy bez dobrego systemu ogrzewania byłoby bardzo trudne. Z uwagi na warunki pogodowe to właśnie utrzymanie właściwej temperatury we wnętrzach jest jednym z najważniejszych kosztów eksploatacji budynku. Pojawia się więc pytanie, jakie ogrzewanie w domu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nowoczesny rynek systemów ogrzewania daje bardzo szerokie możliwości wyboru. Można zdecydować się zarówno na systemy tradycyjne, oparte np. o piece węglowe czy na ekogroszek, jak również ogrzewanie elektryczne, oparte o OZE, a także gaz do ogrzewania domu. Które z tych rozwiązań będzie najlepsze? Na tak postawione pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od konkretnych warunków technicznych panujących w budynku i jego otoczeniu, a także potrzeb jego właścicieli. Niemniej jednak, wskazać można wady oraz zalety każdego z typów ogrzewania. Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej.

Ogrzewanie elektryczne: wygodne ale drogie

Ogrzewanie domu za pomocą prądu może być ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zbudować dom bez komina oraz pragną uniknąć budowania kotłowni. System elektryczny bowiem nie wymaga ich zastosowania. Jest to również rozwiązanie w miarę ekologiczne – prąd nie generuje bowiem spalin do atmosfery. Niemniej jednak, proces jego produkcji w tradycyjnych elektrowniach może być już dość szkodliwy.

Instalacja elektryczna – choć wygodna w montażu i użytkowaniu – może generować bardzo wysokie koszty eksploatacji. Ceny za prąd – nawet pomimo możliwości korzystania z tzw. drugiej taryfy – z roku na rok rosną i można się spodziewać dalszych podwyżek. A jeśli myślisz o instalacji fotowoltaicznej, która mogłaby Ci pozwolić generować własny prąd, pamiętaj o tym, że koszty jej wykonania będą bardzo wysokie.

Ogrzewanie na węgiel – nie ekologiczne i wymagające

Węgiel kamienny to paliwo kopalniane wykorzystywane powszechnie do ogrzewania od wieków. Choć jest stosunkowo tani, jego wykorzystanie jest dość problematyczne. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że w nawet najbardziej nowoczesnych piecach będzie gromadził się popiół i sadza, a spalanie tego materiału spowoduje wydzielanie się toksycznych związków do atmosfery. To zaś niekorzystne, zwłaszcza z uwagi na bardzo niską jakość powietrza w Polsce.

Korzystanie z węgla generuje też konieczność stworzenia miejsca do składowania tego surowca, a także jego ładowania do pieca w kotłowni. Trzeba również pamiętać, że konieczny jest ciągły nadzór nad spalaniem paliwa – tak, aby odbywało się bezpiecznie.

Alternatywą dla węgla może być tzw. ekogroszek – znacznie bardziej przyjazny środowisku naturalnemu, ale nadal emitujący szkodliwe związki i generujący podobne ograniczenia do tych, które wiążą się z wykorzystaniem pierwszego surowca.

Gazowe ogrzewanie domu: niedrogie, przyjazne środowisku i łatwo dostępne

Instalacja gazowa w domu jest rozwiązaniem coraz chętniej stosowanym w budynkach jednorodzinnych. W nowoczesnym budownictwie sięga się po nie nawet domyślnie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

  • gaz jest stosunkowo niedrogi oraz łatwo dostępny na terenie całego kraju – zarówno z sieci miejskiej, jak i w postaci płynnej – w butlach lub stałym zbiorniku,
  • spalanie gazu nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, jest również „czyste”, a więc nie generuje popiołu,
  • kotły gazowe mogą pracować de facto bezobsługowo, co czyni gazowe ogrzewanie domu bardzo komfortowym,
  • gaz wyróżnia się wysoką kalorycznością, a to oznacza, że nawet przy niewielkim zużyciu można efektywnie ogrzać bardzo dużą powierzchnię budynku.

Istotne jest również, że można po niego sięgnąć w niemal każdym miejscu. Wystarczy zdecydować się na ogrzewanie domu gazem płynnym. Czym różni się od rozwiązania, jakim jest tzw. ogrzewanie ziemne, a więc gazem z sieci?

Gaz płynny – najczęściej LPG, czyli mieszanka propan butan, może być dostarczony do każdego budynku wyposażonego we właściwą instalację. Możliwe jest:

  • zamontowanie stałego zbiornika na gaz płynny na terenie posesji – jego zawartość jest cyklicznie uzupełniana, zgodnie z potrzebami gospodarstwa domowego,
  • sięgnięcie po gaz w butlach, który oferują dystrybutorzy gazu płynnego tacy jak Eko-Gaz – to opcja dobra również dla posesji, na których nie ma miejsca na montaż zbiornika stałego i gdzie z gazu korzysta się od czasu do czasu.

Skorzystanie z niego umożliwia uzależnienie się od linii przesyłowych oraz centralnych dostawców bez rezygnacji z niskich kosztów utrzymania właściwej temperatury w budynku.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania nie jest prostym zadaniem. Dlatego przy podejmowaniu decyzji warto skonsultować się z ekspertem, który oszacuje koszty poszczególnych rozwiązań i wskaże to najkorzystniejsze.

Pamiętaj również, że na koszty ogrzewania Twojego budynku ma wpływ jakość jego ocieplenia. Zadbaj zatem również o:

  • wykonanie dobrej termoizolacji dachu,
  • ocieplenie ścian tak, aby nie powstawały w nich mostki termiczne,
  • wybór szczelnych okien i drzwi.

Możesz również rozważyć montaż wentylacji z systemem rekuperacji, który dodatkowo ograniczy koszty ogrzewania – sprawiając, że Twój dom stanie się i bardziej przyjazny środowisku, i tańszy w utrzymaniu.