Jak wybrać najlepszy gaz do wózków widłowych?

Jak wybrać najlepszy gaz do wózków widłowych?

Wózki widłowe to urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firm z wielu branż. Są stosowane powszechnie nie tylko w magazynach i centrach logistycznych, ale także zakładach produkcyjnych, czy w portach. Choć na rynku dostępne są wózki wielu typów, dużą popularnością cieszą się te zasilane gazem. Dlaczego tak się dzieje i jakie paliwo gazowe się w nich stosuje? Sprawdź szczegóły.

Sprawny i niezawodny transport wewnętrzny i zewnętrzny jest kluczem do sukcesu wszelkich działań logistycznych. Ręczne przenoszenie przez pracowników dużych ładunków, czy też przewożenie ich na wózkach manualnych, byłoby nie tylko nieefektywne, ale również niebezpieczne. Dlatego, gdy nastała era dynamicznego rozwoju przemysłu, rozpoczęto intensywne poszukiwanie lepszego środka transportu. Pierwsze podnośnikowe wózki jezdniowe (bo tak brzmi pełna nazwa wózków widłowych) pojawiły się w drugiej dekadzie XX wieku, a na przestrzeni ponad 100 lat technologia ich produkcji stawała się coraz bardziej innowacyjna. Dziś na rynku dostępne są m.in. wózki:

 • elektryczne – a więc zasilane na prąd sieciowy,
 • akumulatorowe,
 • z napędem silnikowym – na benzynę lub diesel,
 • na gaz.

Każda z tych odmian ma oczywiście swoje wady i zalety. Jednak trzeba przyznać, że wózki na gaz mają jeden istotny atut. Koszty ich eksploatacji są stosunkowo niskie. A to dlatego, że gaz do wózków widłowych jest z jednej strony niedrogi, a z drugiej – bardzo wydajny. To paliwo, które pozwala pojazdom pracować sprawnie, bezawaryjnie oraz bez emitowania szkodliwych spalin do atmosfery. Dlatego wózki na gaz cieszą się nieustannie dużą popularnością, a klientów zainteresowanych ich zakupem przybywa z roku na rok.

Zalety wózków na gaz

Kluczową zaletą wózków na gaz, jak już wskazano, jest ekonomia ich eksploatacji, która wynika z zastosowanego paliwa. Niemniej jednak, to nie jedyny atut tej technologii produkcji wózków jezdniowych. Te zasilane gazem płynnym:

 • pracują efektywnie przez wiele godzin – dzieje się tak dzięki wysokiej wydajności, jaką zapewnia gaz do wózków widłowych,
 • są wygodne w obsłudze – wymiany butli gazowej na nową można dokonać w niemal każdych warunkach, a proces ten zajmuje dosłownie kilka minut,
 • pracują z dużą mocą – dają możliwość wyregulowania wartości mocy i momentu,
 • działają ciszej niż te zasilane silnikami na benzynę czy Diesel, pracując średnio z głośnością o 3-5 Db niższą,
 • emitują mniej zanieczyszczeń atmosferycznych,
 • pozwalają znacznie obniżyć koszty eksploatacji urządzenia.

Między innymi dlatego używane wózki na gaz i te zupełnie nowe – oferujące najbardziej zaawansowane technologie przenoszenia towaru – mają wielu zwolenników.

Jakimi gazami są zasilane wózki widłowe?

Wózki widłowe na gaz wymagają zasilania wysokiej jakości paliwem płynnym. Może to być:

 • LPG (od angielskiego Liquid Petroleum Gas) – czyli gaz płynny; najczęściej mieszanka propanu i butanu,
 • CNG (z ang. Compressed Natural Gas) – naturalny gaz ziemny.

Oba typy gazu są bezpieczne w stosowaniu i wyróżniają się kalorycznością, która z powodzeniem zaspokaja zapotrzebowanie wózków widłowych na paliwo. Który warto wybrać? Oba typy gazu mają swoje zalety.

 • CNG jest bardzo niedrogim paliwem, co przekłada się na bardzo niskie koszty eksploatacji wózka widłowego, niemniej jednak koszt wykonania samej instalacji może być wysoki,
 • LPG nie wymaga ponoszenia dużych kosztów instalacji systemu zasilania gazem, jest bardzo łatwo dostępny, ale koszt jego zakupu jest minimalnie wyższy.

Z perspektywy praktyki jazdy – nie ma żadnych różnic w pracy wózków zasilanych LPG oraz CNG. Wybór paliwa zależy więc od indywidualnych preferencji każdego klienta.

Jakie parametry techniczne musi spełnić gaz do wózków widłowych?

Wózki widłowe są pojazdami, które są poddawane intensywnej eksploatacji każdego dnia. Dlatego wybierając gaz do ich zasilenia, nie można sobie pozwolić na kompromisy. Musi to być mieszanka, która spełni nawet najbardziej wygórowane wymagania techniczne.

Dobry gaz do wózków widłowych powinien m.in.:

 • zawierać uszlachetniacz, np. PRO 2000-E, który poprawia jakość jego spalania oraz kaloryczność, a także zwiększa bezpieczeństwo układu napędowego,
 • być produkowany z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych – w tym zgodnie z odpowiednimi normami ISO,
 • być zgodny z normą paliwa PN-EN 589.

To jednak nie wszystko. Istotna jest również jakość technologii napełniania butli gazowych. Istotne jest, aby:

 • firma napełniająca korzystała z nowoczesnych metod, które minimalizują ryzyko zanieczyszczenia gazu w butlach,
 • butle przechodziły regularną kontrolę techniczną – tak, aby nie dochodziło do ich rozszczelnienia.

Doświadczeni dystrybutorzy butli z gazem do wózków widłowych, np. Eko-Gaz, zapewniają również bezpieczny i profesjonalny transport paliwa. To wszystko przekłada się na bardziej efektywną, tańszą pracę pojazdów transportu wewnętrznego oraz mniejsze ryzyko jakichkolwiek problemów z pracą instalacji gazowej. Dlatego, poszukując dostawcy gazu, warto sprawdzić jego profesjonalizm, opinie o jego pracy oraz dokładnie przyjrzeć się przygotowanej ofercie. Wówczas zyskasz gwarancję, że otrzymasz najwyższej jakości produkt, który pozwoli Ci na bezpieczną, niezawodną pracę.