Ekologiczne ogrzewanie domu gazem z butli

Ekologiczne ogrzewanie domu gazem z butli

Podczas budowy domu trzeba się zmierzyć z wieloma decyzjami, które mają wpływ na dalszy komfort życia. Jedną z tych najważniejszych decyzji jest wybór systemu ogrzewania, gdyż obecnie na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Ogrzewanie gazowe jest najczęściej wybierane obok pieców węglowych, jednak niewiele osób wie, że optymalne ciepło może zapewnić także zbiornik z gazem.

Ekologiczne ogrzewanie domu, czyli jakie?

W społeczeństwie coraz bardziej wzrasta świadomość ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Właściciele domów jednorodzinnych zwracają już nie tylko uwagę na koszty utrzymania i wygodę, ale starają się tak dobierać rozwiązania technologiczne, aby ogrzewanie było jak najmniej szkodliwe dla otoczenia. Przyczynia się to do ochrony ekosystemu i zdrowia, gdyż substancje spalania nieodpowiednich paliw mogą prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego. Ekologiczne ogrzewanie domu to takie, które jest bezpieczne dla środowiska, a mimo to nie wpływa negatywnie na koszty utrzymania budynku i komfort użytkowy. Takie właściwości zapewnia butla z gazem, która coraz chętniej używana jest do ogrzewania polskich mieszkań.

Ogrzewanie ekologiczne domu – gaz ziemny czy z butli?

Butle z gazem kojarzą się zazwyczaj z kuchenką, jednak sprawdzają się także jako ogrzewanie domowe. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się właściciele domów, do których nie można podciągnąć gazociągu lub jest to nieopłacalne z punktu widzenia inwestycyjnego. Kotły gazowe zasilane ze zbiornika są równie wydajne co tradycyjna instalacja gazowa, a podłączenie butli nie wymaga remontów, pozwoleń budowlanych oraz dużych nakładów pracy. Dodatkowo spełnia wszystkie warunki ogrzewania ekologicznego domu, dlatego jest energooszczędne i bezpieczne dla środowiska.

Ekologiczne ogrzewanie domu butlą z gazem – zalety

Najważniejszą korzyścią z używania butli gazowej do ogrzewania jest stosunkowo niski koszt eksploatacji. Dodatkowo cena takiej instalacji jest niewygórowana i nie wymaga dużych nakładów finansowych związanych z przebudową posesji i doprowadzeniem gazociągu. Oprócz ekologicznego ogrzewania domu wśród najważniejszych zalet można jeszcze wymienić:

  • Łatwy montaż – wielkość i miejsce montażu zbiornika można dopasować do potrzeb domostwa oraz parametrów technicznych kotłowni.
  • Ochrona środowiska – propan jest gazem, który nie ma domieszek szkodliwych substancji i nie wydziela do środowiska trujących odpadów spalania.
  • Wydajność – gaz spala się w całości, dzięki czemu wytwarza więcej energii w porównaniu z paliwami stałymi.
  • Łatwa obsługa – kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe, a wymiana butli bezproblemowa. Nie trzeba czekać na dostawę paliwa oraz organizować miejsca jego składowania, jak w przypadku węgla czy opału. Butla jest łatwo dostępna i można ją ustawić w dowolnym miejscu.

Ekologiczne ogrzewanie domu nie musi być wcale skomplikowane i wiązać się z koniecznością wdrożenia kosztownych inwestycji. Tradycyjna butla z gazem charakteryzuje się równie dobrymi walorami grzewczymi, dlatego warto rozważyć taki system ogrzewania podczas budowy domu.