OGRZEWANIE EKOLOGICZNE DOMU – CZY GAZ TO DOBRE ROZWIĄZANIE?

OGRZEWANIE EKOLOGICZNE DOMU – CZY GAZ TO DOBRE ROZWIĄZANIE?

W naszym klimacie nie sposób obyć się bez instalacji grzewczej w budynku. Jest niezbędna w miesiącach jesiennych i zimowych, a czasem również wczesną wiosną. Jej wyboru dokonujesz już na etapie budowy domu. Jeżeli zależy Ci na tym, aby była efektywna, generowała niskie koszty, a przy tym była przyjazna środowisku, zdecyduj się na ekologiczne ogrzewanie. Czyli jakie? Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, jest ogrzewanie gazowe.

Gaz to naturalne paliwo, z którego korzysta się zarówno w domach, jak i w przemyśle. Wysoki potencjał energetyczny, czyste spalanie nieemitujące toksycznych związków do atmosfery i niskie koszty sprawiają, że LPG zyskuje on coraz większą popularność. Choć od dawna był on wykorzystywany w piecykach – do gotowania, czy też do podgrzewania wody w bojlerach, obecnie stosuje się go równie chętnie w systemach ogrzewania. Piece na gaz są z jednej strony proste w obsłudze, z drugiej zaś – system generuje znacznie niższe koszty w porównaniu z klasycznym ogrzewaniem na paliwa stałe, czy też ogrzewaniem elektrycznym. Czy zatem ogrzewanie gazowe można nazwać ekologicznym? Zdecydowanie tak!

GAZOWE OGRZEWANIE EKOLOGICZNE – JAK TO DZIAŁA?

W nowoczesnym budownictwie gazowe ogrzewanie budynku jest często traktowane jako to „domyślne”. Dlatego w większości projektów uwzględnia się właśnie zbudowanie kotłowni gazowej i montaż pieca na to paliwo. Najbardziej innowacyjne kotły niemal zupełnie automatyzują proces jego spalania, a użytkownik ma możliwość precyzyjnej regulacji temperatury w pomieszczeniach.

Nie bez znaczenia jest również cena gazu. Porównując ją z kosztem zakupu energii elektrycznej z sieci czy też wydatkami na węgiel, od razu można zauważyć spore różnice. Są tym większe, że gaz wyróżnia się bardzo dużą wydajnością. A to oznacza, że przy zużyciu jego niewielkiej ilości można ogrzać skutecznie nawet bardzo duże powierzchnie.

Pamiętaj, że gazowe ogrzewanie ekologiczne domu można zamontować w niemal każdym obiekcie. Dzieje się tak dlatego, że z tego paliwa możesz korzystać zarówno, przyłączając się do miejskiej sieci gazowej, jak i zamawiając gaz w butlach. To drugie rozwiązanie, oferowane m.in. przez firmy takie jak Eko-Gaz, jest wykorzystywane m.in. na nowopowstałych posesjach, jak również w miejscach, do których stała instalacja po prostu nie dociera.

GAZOWA INSTALACJA BUTLOWA – NOWOCZESNE OGRZEWANIE DOMU

Na instalację butlową decyduje się obecnie coraz więcej klientów – także tych, którzy mogliby skorzystać ze stałych dostaw paliwa z miejskiej sieci. Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka.

  • Instalacja butlowa jest bardzo wygodna – butle montuje się na zewnątrz budynku i zajmują one niewiele miejsca, a ich napełnienie zajmuje niewiele czasu i jest proste.
  • Decydując się na nią, nie musisz wiązać się na lata z jednym dostawcą gazu – zawsze masz szansę na sięgnięcie po najbardziej korzystne cenowo rozwiązanie.
  • Aby stworzyć taką instalację, nie potrzebujesz żadnych pozwoleń, projektu czy też nadzoru UDT – to znacznie upraszcza proces montażu.

Co równie ważne – butlową instalację możesz potraktować również jako tę wspomagającą Twój główny system ogrzewania. To dobre rozwiązanie np. wówczas, gdy korzystasz z OZE – np. z instalacji fotowoltaicznej, ale w miesiącach zimowych potrzebujesz dodatkowego, taniego źródła energii.

Ile można zaoszczędzić, sięgając po ekologiczne ogrzewanie gazowe?

Skala oszczędności jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim od tego – jak wiele paliwa będziesz zużywał. To zaś jest warunkowane m.in. przez:

  • wielkość powierzchni do ogrzania – im więcej przestrzeni, tym więcej gazu będziesz potrzebować,
  • jakości termoizolacji budynku – nowoczesne, dobrze ocieplone domy wymagają do ogrzewania znacznie mniej energii,
  • tego, jaka temperatura wnętrz jest dla Ciebie najbardziej komfortowa – im wyższej będziesz potrzebować, tym więcej zużyjesz,
  • jakości kotła gazowego, na który się zdecydujesz – najlepszą wydajność gwarantują te energooszczędne.

Niemniej jednak – bez względu na to, jak duże jest Twoje zapotrzebowanie na gaz oraz z jakiej technologii skorzystasz – na gaz płynny wydasz mniej niż na prąd czy węgiel. Przy okazji zaś ograniczysz negatywny wpływ swojego gospodarstwa domowego na środowisko naturalne.

Jaki gaz wybrać?

Gaz do ogrzewania budynku może przybrać dwie postaci: propanu-butanu, a więc LPG, jak również czystego propanu. Czym różnią się obie postacie? Zasadniczo, ich własności energetyczne są dość podobne. Niemniej jednak:

  • LPG (60% propanu, 40% butanu) może wykazywać nieco niższą sprawność energetyczną,
  • Czysty propan jest bardziej odporny na temperaturę otoczenia, sprawdzając się niezawodnie w warunkach od -40 st. C do +40 st. C – co sprawia, że instalacja butlowa będzie pracowała w pełni wydajna nawet przy wysokich mrozach oraz upałach.

Pamiętaj również, że jakość gazu zależy od jego czystości. Dlatego warto wybrać dobrego dystrybutora, który oferuje paliwo zgodne z europejskimi normami i wyróżniające się bardzo wysoką jakością pod względem składu. Dziś jednak nietrudno znaleźć dystrybutora, który najwyższe standardy produktów łączy z konkurencyjnymi cenami.