EKOLOGICZNE OGRZEWANIE DOMU – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE?

EKOLOGICZNE OGRZEWANIE DOMU – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE?

System ogrzewania jest jednym z najważniejszych w każdym budynku. To on zapewnia właściwą temperaturę w domu czy biurze – zwłaszcza wówczas, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Korzystanie z niego może generować wysokie koszty eksploatacji. Tradycyjne systemy grzewcze – np. te oparte o paliwa stałe – są źródłem jeszcze jednego problemu: powodują emisję szkodliwych spalin do atmosfery. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie ekologiczne, np. na gaz. Zobacz, jak wybrać najlepsze dla siebie.

SKĄD ZWROT KU NOWOCZESNYM SYSTEMOM OGRZEWANIA? POWODÓW JEST CO NAJMNIEJ KILKA.

 • Po pierwsze, chodzi o wspomniane już zagrożenie dla środowiska, jakie jest generowane przez tradycyjne paliwa stałe. Nawet najnowszej generacji piece CO zasilane węglem będą wydzielać do atmosfery spaliny. Stężenie pyłów w powietrzu rośnie zaś z roku na rok, a Polska jest w niechlubnej czołówce krajów UE z najwyższym poziomem smogu. Komisja Europejska szacuje, że to właśnie on jest przyczyną ponad 40 tys. zgonów rocznie w naszym kraju. Ekologiczne ogrzewanie zaś pozwala ograniczyć emisję PM 2,5 oraz PM 10 do powietrza lub zupełnie ją wyeliminować.
 • Po drugie – choć kwestie te są ze sobą wyraźnie powiązane – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wprowadziła znaczne obostrzenia w kwestii ilości zużywania nieodnawialnej energii pierwotnej przez budynki. Już obecnie współczynnik EP wynosi 95 kWh/m2 dla domu jednorodzinnego, a od 2021 roku spadnie do 70 kWh/m2. Dlatego konieczne jest poszukiwanie przyjaznej środowisku alternatywy dla paliw stałych – wydajnej energetycznie, a zarazem ekologicznej.
 • Po trzecie – w grę wchodzą koszty ogrzewania budynku. Klasyczne ogrzewanie węglem, drewnem, czy też ogrzewanie elektryczne niesie za sobą bardzo wysokie wydatki. Pamiętając zaś o tym, że koszty prądu i węgla z roku na rok rosną, coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne ogrzewanie, które jednocześnie przynosi oszczędności finansowe.

EKOLOGICZNE OGRZEWANIE DOMU, CZYLI JAKIE?

Skoro nie paliwa stałe, to co? Nowoczesne ogrzewanie domu może przybrać wiele innych form. Jedną z najciekawszych jest ekologiczne ogrzewanie gazowe. Dzieje się tak, ponieważ:

 • gaz (najczęściej propan butan lub propan) wyróżnia się wysoką wartością opałową, co oznacza, że przy zużyciu jego stosunkowo niewielkiej ilości (zwłaszcza w porównaniu do prądu czy węgla) można z łatwością ogrzać nawet dużą powierzchnię budynku,
 • można z tego paliwa korzystać nawet przy bardzo niskich temperaturach otoczenia – przydomowa instalacja zadziała bez zakłóceń nawet w środku bardzo mroźnej zimy,
 • spalanie gazu do ogrzewania nie generuje toksyn ani nie powoduje emisji spalin do atmosfery – jest więc przyjazne środowisku naturalnemu,
 • gaz jest tańszą alternatywą dla innych paliw – jego wybranie pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewania, a różnice są tym wyraźniejsze, im dłuższy odcinek czasu weźmie się pod uwagę.

Co istotne, tego typu ogrzewanie można wykorzystać nie tylko w miejscach, do których dociera miejska sieć gazowa. Także w lokalizacjach, gdzie nie ma możliwości wykonania takiego połączenia, można wykorzystać to ogrzewanie ekologiczne, sięgając po gaz w butlach, oferowany m.in. przez firmę Eko-Gaz. Butlowa instalacja gazowa:

 • może powstać bez projektu, nadzoru UDT i uzyskiwania specjalnych pozwoleń – jej wykonanie nie powoduje więc powstawania żadnych problemów,
 • zmieści się na każdej posesji – zajmuje niewiele miejsca i sprawdza się dobrze w każdych warunkach temperaturowych,
 • współpracuje z różnego typu piecami na gaz, a jej obsługa jest prosta i wygodna.

Co ważne, butle można zamawiać bez podpisywania stałej umowy z jej dostawcą – zawsze poszukując najlepszej dla siebie oferty. Korzystanie z tej formy ogrzewania pozwala również z łatwością obliczać koszty jej eksploatacji.

A co, jeśli nie gaz? Warto przyjrzeć się oczywiście odnawialnym źródłom energii – np. fotowoltaice czy pompom ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie jednej z takich instalacji pociąga za sobą bardzo wysokie koszty początkowe, a uzyskanie dofinansowanie na montaż jest trudniejsze niż może się wydawać.

Ogrzewanie ekologiczne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór odpowiedniej technologii ogrzewania budynku to tylko jedna strona medalu. Druga to profesjonalne zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła. Konieczne jest zatem zadbanie o stworzenie niezawodnego systemu termoizolacji domu mieszkalnego. Zatroszcz się zatem m.in. o:

 • wykonanie dobrego ocieplenia dachu, przez który uciekać może nawet kilkadziesiąt procent ciepła z budynku,
 • zaizolowanie ścian z wykorzystaniem nowoczesnych metod termoizolacji, które eliminują powstawanie tzw. mostków termicznych,
 • dobór szczelnych i innowacyjnych okien o wysokim współczynniku izolacji cieplnej.

Łącząc dobrą termoizolację budynku z efektywnym systemem wentylacji (np. tym z odzyskiem ciepła) oraz wysokiej klasy systemem ogrzewania na przyjazne środowisku paliwo – możesz tylko zyskać.