Ekologiczne ogrzewanie domu – ceny poszczególnych paliw

Ekologiczne ogrzewanie domu – ceny poszczególnych paliw

Ceny paliw grzewczych stale rosną, dlatego coraz więcej osób rozważa zmianę instalacji grzewczej na bardziej energooszczędną. Szczególnie w przypadku dużych domów różnica może być odczuwalna, dlatego warto poruszyć temat cen, żeby wybrać dla siebie najlepsze rozwiązanie. Co ciekawe, zwiększa się również świadomość społeczeństwa na temat ekologii, dlatego ogrzewanie musi być nie tylko tanie, ale także bezpieczne dla środowiska.

Tanie i ekologiczne ogrzewanie domu

Budowa domu wiąże się z ogromną inwestycją, dlatego właściciele chcą jak najbardziej zaoszczędzić na kolejnych etapach prac. Z tego względu starają się wybrać najtańsze urządzenie grzewcze, nie biorąc jednocześnie pod uwagę kosztów dalszej eksploatacji. Tymczasem ceny paliw znacznie się od siebie różnią, dlatego niekiedy bardziej się opłaca zainwestować w droższy system, żeby później móc się cieszyć niższymi rachunkami. Przyjęło się również, że ekologiczne ogrzewanie domu wiąże się z koniecznością instalacji nowoczesnego systemu grzewczego, który jest trudny w obsłudze i kosztowny. Na rynku są jednak dostępne paliwa, które generują niskie koszty utrzymania, są wydajne, a dodatkowo bezpieczne dla środowiska.

Koszty ekologicznego ogrzewania domu

Kwestia ekologii w ogrzewaniu odgrywa coraz większe znaczenie, gdyż emisja trujących substancji spalania stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Wpływ na to mają przestarzałe urządzenia ogrzewcze oraz rodzaj paliwa, gdyż niektóre z nich szczególnie źle wpływają na ekologię. Żeby eksploatować ekologiczne ogrzewanie domu nie trzeba wcale przepłacać, a rozsądnie podchodzić do wyboru paliw. Który system grzewczy jest zarazem tani i najbardziej ekologiczny?

  • Węgiel – kotły węglowe są najpopularniejszą metodą ogrzewania polskich domów, jednak coraz więcej osób rezygnuje z tego rozwiązania. Paliwo węglowe jest stosunkowo tanie, ale bardzo szkodliwe dla środowiska i uciążliwe w eksploatacji. Szacuje się, że koszt opału węglem waha się w granicach 0,18 zł/kWh.
  • Gaz ziemny – jest to dużo bardziej ekologiczne i wydajniejsze paliwo niż węgiel, a koszty ogrzewania plasują się na podobnym poziomie. Piece gazowe są łatwe w obsłudze i nie wymagają składowania opału, dlatego ta metoda grzewcza stanowi korzystną alternatywę dla tradycyjnego węgla. W niektórych przypadkach problemem może być brak możliwości podłączenia gazociągu, co wyklucza montaż instalacji. Średnia cena ogrzewania wynosi około 0,20 zł/kWh.
  • Gaz płynny – ogrzewanie butlą z gazem nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularne, jednak zyskuje na znaczeniu. Propan jest paliwem, które całkowicie się spala i nie emituje do środowiska szkodliwych substancji. To sprawia, że stanowi wydajne i ekologiczne ogrzewanie domu. Dodatkową korzyścią jest to, że system taki nie wymaga kosztownej instalacji, butla zajmuje niewiele miejsca i można ją w dowolnym czasie uzupełnić. Cena ekologicznego ogrzewania domu propanem wynosi około 0,21 zł/ kWh, co stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie dostępne na rynku spośród innych paliw.

Podczas budowy domu warto brać pod uwagę nie tylko koszty ogrzewania, ale także łatwość obsługi urządzeń grzewczych i bezpieczeństwo względem środowiska. Ekologiczne ogrzewanie domu nie musi być wcale drogie ani skomplikowane, a pozwoli przyczynić się do ochrony ekosystemu.